Rakotwórczość zmysłów

spektaklPieczę nad naszym teatrem objęła aktorka częstochowskiego teatru Sylwia Oksiuta. Pani Sylwia gra w teatrze, w serialach, pracuje społecznie z dziećmi i postanowiła również współpracować z nami. To Ona wyreżyserowała sztukę „Rakotwórczość” na podstawie naszych osobistych przeżyć. Nie ma gotowego scenariusza. Podczas prób spektakl powstawał na żywo. Nie było to łatwe. Dla niektórych, wspomnienia choroby i procesu leczenia były zbyt żywe – zbyt bolesne.
Pierwsza część to humorystyczne wspomnienia, które naprawdę nam się przydarzyły. Pierwsza odsłona podana jest w lżejszej wersji. Część druga – prezentuje nasze trudniejsze wspomnienia – trudniejsze dla nas, ale i dla publiczności.
Sztuka ma określone przesłanie: nie bójcie się raka, róbcie badania profilaktyczne. Raka można zwyciaktorkiężyć, z rakiem można wygrać, czego my jesteśmy przykładem. Grając ten spektakl, wychodząc z naszymi przeżyciami do widza, odkryliśmy się, obnażyliśmy swoje sekretne wnętrze. Niektóre z nas, miały zahamowania, bały się, jak odbierze publiczność ich bardzo osobiste odczucia. Na próbach zdarzały się wątpliwości – jak opanujemy tremę, czy damy radę, czy potknięć w tekście nie będzie, ale Pani reżyser czuwała nad całością. Pomagała jej wolontariuszka Henia, która przychodziła na próby i równie ciężko z nami pracowała, z racji swojego specjalistycznego przygotowania. Sztukę po raz drugi wystawiłyśmy 23.11.2014r. Gotowi, z bijącymi sercami czekamy za kulisami. Na początek Pani doktor Dorota Wojtachnio wita przybyłych gości, po niej Pani reżyser – Sylwia Oksiuta str 14-15zapowiada nasz występ. Przed nami wyczekująca widownia i powoli rozkręcająca się akcja, która do końca trzyma w napięciu…schodzimy ze sceny z poczuciem satysfakcji. Po spektaklu widzowie zostali zaproszeni do obejrzenia naszych prac, gdyż sztuce towarzyszyła wystawa malarska. Koleżanki, które mają już pokaźny dorobek twórczy, wystawiły swoje obrazy. Na wystawie obecna była również Pani Danuta Żak – malarka, która uczy nas i szlifuje nasze talenty. Wystawa wzbudziła zainteresowanie, a nawet uznanie. To był wieczór pełen emocji, wzruszeń, jak również satysfakcji.

Zygfryda Coner

 

Poznajcie proszę naszych aktorów: Barbara Siwek, Anna Ogłaza, Ewa Jasiutowicz, Ewa Walczak, Angelika Kaflowska-Guzek, Zofia Lis, Zygfryda Coner, Jolanta Jakubik, Ewa Sikorska, Jadwiga Krysiak oraz Maciej Brzeski.

stoiskom III